• best prices

Jak vybrat svářečku

S výběrem svářečky to může být podobné, jako třeba s výběrem auta. Několik základních dobrých rad Vám umožní upřesnit si vlastní představu a vyhnout se zbrklému nákupu
Žádný obecně psaný návod ale nebude dost detailní, aby Vám řekl, jak vybrat svářečku přesně na míru Vaší práci. Ukážeme si několik základních kritérií výběru a věříme, že kde se protnou, bude se s největší pravděpodobností nacházet Vaše nová svářečka.
 

Jak vybrat svářečku – velikost a mobilita

Na první pohled banalita, ale zkuste si opravdu nejprve vyjasnit, jestli budete chtít se svářečkou někam jezdit, přenášet ji z místa na místo, nebo bude mít své víceméně pevné místo v garáži či dílně. Není nic otravnějšího, než denně nakládat a vykládat těžkou svářečku z auta a naopak, přemýšlet v dílně o tom, jestli by místo lehké přenosné svářečky nebyla lepší nějaká jiná s více funkcemi a lepším výkonem. Nízkou hmotností vynikají především invertorové zdroje.
 
 
 

svářečka KITin 165 | nejprodávanější invertor na trhu

svářečka KITin 165 | nejprodávanější invertor na trhu

Jak vybrat svářečku – svářecí proud a zatěžovatel

V okamžiku, kdy máme vybráno, jestli se podíváme po lehčí, mobilní svářečce, nebo těžším kousku s více možnostmi, je především toto kritérium to hlavní! Vezměte hodnotu průměru elektrody, kterou budete používat především, a vynásobte ji hodnotu 40. Dostanete tak přibližnou představu, jaký svářecí proud bude muset Vaše nová svářečka dodat, a to alespoň při zatěžovateli 60%! S běžným rozměrem elektrody 2,5 mm je to například 100 A, takže se na štítku výrobku přesvědčte, že Vámi vybraný přístroj dodá požadovaný proud dostatečnou část svařovacího cyklu.

Svařování probíhá v desetiminutových cyklech a údaj zatěžovatele v procentech říká, kolik minut můžeme nepřetržitě pracovat a kolik chladit. Pokud si na štítku výrobku přečtete, že Vámi požadovaných 100 A dodává přístroj při 30% zatěžovateli, budete moci jen tři minuty svařovat a sedm minut se budete kousat nudou.

Jak vybrat svářečku podle materiálu

Svařovacích metod je celá řada a skrývají se za jednoduchými zkratkami a hesly. Jejich vysvětlení najdete níže v tomto článku.

  • Pro svařování oceli běžných rozměrů a tlouštěk jsou určeny svářečky  TIG, MMA, MIG-MAG.
  • Ocel proměnlivé nebo problematické tloušťky vyžaduje některou z následujících funkcí: Bi-Level,PULSE, Short Arc, Spray ArcPoP, Slope Down.
  • Ke svařování více různých materiálů jedním přístrojem vybírejte svářečky s funkcemi PoP, SYNERGY,  Pulse, Ac/Dc, Slope Down, 2T-4T, Pulse.
  • Pro hliník a různé slitiny jsou určeny svářečky a jejich funkce Balance, Duty Cycle, TIG/AC/DC, LIFT/HF.

 

Jak vybrat svářečku – typ a funkce
  • MMA (Manual Metal Arc) - jedná se o metodu ručního svařování elektrickým obloukem s použitím obalovaných svařovacích elektrod. Zdrojem napětí může být trafostanice (střídavé napětí AC) nebo invertory (jednosměrné napětí DC). Většina obalovaných elektrod se připojuje ke kladnému pólu a ke zdroji. Při použití kyselých elektrod je tomu vyjimečně naopak.

  • MIG-MAG (Metal Inert Gas- Metal Active Gas) - jedná se o svařování s automatizovaným podáváním svařovacího materiálu. Přídavný materiál se taví elektrickým obloukem a lázeň je chráněna před oxidací inertním plynem, který je dodáván na místo sváru. Této metodě se také říká sváření v ochranné atmosféře. Tato zařízení jsou vhodná pro svařování slabých plechů, jeklů a opravy automobilových karoserií.

  • FLUX -  jedná se o poměrně novou inovativní metodu svařovaní na podobném principu, jako MIG-MAG, kde inertní plyn dodávaný z bomby nahrazuje plyn odpařený z náplně duté elektrody. U metody FLUX odpadá nutnost dodávat plyn z bomby a výsledky jsou prakticky identické. To dovoluje volbu mezi oběma metodami právě s ohledem na mobilitu svářečky respektive provozní cenu.

  • TIG (Tungsten Inert Gass)  - nebo také německy WIG (Wolfram Inert Gass) – teplo svařovacího oblouku vzniká výboje mezi svařovaným materiálem a netavitelnou wolframovou elektrodou. Elektrodu drží svařovací pistole, která jednak dodává potřebný proud, jednak inertní plyn z keramické hubice. Může se použít ruční přidávání svařovacího materiálu, nebo svařovat jen natavením okrajů svařovaného materiálu.

 

vyberte si svářečky

Rychlý kontakt

Prostřednictvím následujícího formuláře nám můžete zaslat jakýkoliv dotaz či připomínku.
Odeslaný text bude doručen na adresu info@svartop.cz.