• best prices

Elektrocentrály a agregáty

Elektrocentrály, které možná znáte také jako benzínové (dieselové) generátory a agregáty, jsou zdrojem energie na místech, kde není zaveden elektrický proud: v kempech, na odlehlých chatách a podobně. Podobně slouží jako záložní zdroj v místech, kde by byl výpadek proudu fatální: v nemocnicích, datových centrech atd. Setkáte se s elektrocentrálami na plyn.

Dnes Doporučujeme

Filtrovat dle
Zboží označené jako
Cenové rozpětí:

1 | 2»

Jaký by měla mít elektrocentrála výkon?

Agregát vybírejte podle druhu spotřebiče, který bude elektrocentrála napájet. Platí tedy:

Osvětlení běžnými žárovkami, jiné malé spotřebiče odporového typu jako varné desky, toustovače, kávovary topná kamínka – elektrocentrála by měla mít minimálně stejný výkon jako tyto přístroje. Agregát totiž přeměňuje totiž všechen odebraný výkon na teplo nebo světlo. Počítejte ale raději s rezervou 10 %.

Elektrocentrála Zipper ZI-STE1200IV

 

Indukční spotřebiče jako kompresory, čerpadla, kotoučové pily potřebují podstatně vyšší proud – tedy elektrocentrálu s naddimenzovaným výkonem alespoň o 30 %. Spotřebiče náročné a rozběh (typicky starší ledničky) vyžadují generátor elektřiny s výkonem 10 x vyšším, než je štítkový výkon spotřebiče. Podobně elektromotor vysavače bude při startu potřebovat i 5 x více energie.

Tip na výběr elektrocentrály

Spočítejte si odběr jednotlivých spotřebičů a připočítejte rezervu. Jinak bude docházet z důvodu přetížení k výpadkům. Pokud budete zapojovat běžné jednofázové přístroje, zvažte, zda je třeba třífázový generátor.

Benzínové elektrocentrály

V českých kempech a chatových oblastech jsou nejběžnější, ale tyto generátory dodávají proud nebo fungují také jako zálohy v datových centrech a nemocnicích.

Benzínová elektrocentrála BSTE 3000 Benzínová elektrocentrála HOMER tools 2800 Benzínová elektrocentrála GSE 2700  

Indukční spotřebiče jako kompresory, cirkulárky a čerpadla potřebují podstatně vyšší proud – tedy elektrocentrálu s naddimenzovaným výkonem alespoň o 30 % vyšším, než je štítkový výkon. U starší ledničky náročné na rozběh nebo u vysavače je to ale až 10 x více. Při výběru elektrocentrály i tak počítejte raději s rezervou 10 %.

Do nabídky > 

Dieselagregáty

Diesel agregáty a naftové centrály jsou proti benzínové elektrocentrále o něco těžší a hlučnější (i když leccos utlumí kapotování). Naftová elektrocentrála se vám proti benzínovým generátorům vytrvalejší, motor má vyšší výkon a určitě oceníte i jeho nižší spotřebu.

Diesel elektrocentrála D6700LES Diesel Silent

Pokud používáte elektrocentrálu například pro napájení svářečky, transport vám usnadní podvozek.

Do nabídky > 

Invertorové elektrocentrály

Digitální agregáty a generátory přesně naplňují vysoké požadavky na malé rozměry, nízkou hmotnost, hlasitost a spotřebu a na mimořádnou kvalitu zdroje proudu.

Invertorová elektrocentrála ZI-STE2000IV Invertorová elektrocentrála ZI-STE1200IV ZIPPER

Díky špičkovému technologickému vybavení poskytují bezkonkurenčně bezpečný a kvalitní zdroj elektrického proudu. Díky tomu k nim bez obav připojte drahou a citlivou elektroniku nebo si je vezměte na loď či na vědeckou expedici na odlehlé místo.

Do nabídky > 

Plynové

Plynová elektrocentrála je poslední tradiční variantou, jak si zajistit elektrický proud v místech, kam nevede. Plynové generátory nejčastěji na zemní plyn nebo na LGT (zkapalněný ropný plyn tedy propan butan) mají výhodu, že fungují i na benzín. Jaký je rozdíl v použití?

Především v nákladech a v objemu emisí. Elektrocentrály na plyn jsou několikanásobně šetrnější k životnímu prostředí, menší opotřebení motoru a výrazně nižší mají i provozní náklady (někteří výrobci uvádějí, že jsou až 3 x nižší). Nevýhodou je o něco nižší výkon motoru a zejména omezení možnosti „tankování“ – to není zdaleka tak snadné, jako sehnat benzín nebo naftu.

Do nabídky >

 

Výběr elektrocentrály pro svářečku

Elektrocentrály nejčastěji využijete na výrobu elektrického proudu v kempu, na odloučené chatě, obecně jako rezervu a podobně. Poslouží nejen na pohon ledničky, televize, počítače, světla a grilu v tábořišti u přehrady, ale taky jako zdroj elektřiny pro pracovní nástroje.

Jak je to s výběrem elektrocentrály pro svářečku? Předpokládáme, že nutnost připojit svářečku na agregát znamená absenci jiného zdroje proudu. Při volbě generátoru elektřiny proto nezapomeňte na snadnou přepravu elektrocentrály. A velký objem nádrže.

Klíčovým parametrem je výkon. Abyste pro svářečku dosáhli dostatečného a stabilního proudu, musí být agregát dostatečně výkonově dimenzován. Respektive předimenzován, zkušení svářeči uvádějí až dvojnásobný než je průměrná hodnota uvedená na štítku svářečky. Jen tak bez poškození zvládne výkyvy třeba při startu svářečky.

Poslední články:

Ikona článku: Jak se dělí elektrocentrály?
» Jak se dělí elektrocentrály?
Ikona článku: Vybíráme 10 nejlepších svářeček v ČR
» Vybíráme 10 nejlepších svářeček v ČR
 
Rychlý kontakt

Prostřednictvím následujícího formuláře nám můžete zaslat jakýkoliv dotaz či připomínku.
Odeslaný text bude doručen na adresu info@svartop.cz.