Jak vybrat pokosovou pilu

  Pokud pracujete na domu nebo na chalupě, víte, kolikrát potřebujete něco uříznout. Pomocí ruční pily to jistě zvládnete. Ale je to práce a přesnost řezu není vždy to pravé. Vlastně je celá práce spíše trápení a výsledek za to určitě nestojí.

  Pokud pracujete na domu nebo na chalupě, víte, kolikrát potřebujete něco uříznout. Pomocí ruční pily to jistě zvládnete. Ale je to práce a přesnost řezu není vždy to pravé. Vlastně je celá práce spíše trápení a výsledek za to určitě nestojí. Pro přesné a rychlé zkracování materiálů (nezaleží, zda jde o měkký plast, dřevo nebo kov) slouží zakracovací neboli pokosové pily.

  Pokosovou pilou můžete řezat pod úhlem, kapovací pokosová pila to dokonce zvládne ve dvou rovinách. Pokosová pila s potahem (pojezdem) má posuvné rameno, které prodlouží šířku řezu – velká pila s pojezdem zvládne řez u všeho, pokosová pila bez potahu přeřízne jen něco. Tolik k dělení podle druhu řezu.

  Kapovací a pokosová pila GRK 250/300 L: laser ukáže přesně místo řezu

  Kapovací a pokosová pila GRK 250/300 L: laser ukáže přesně místo řezu

  Potřebujete přenosnou (mobilní) nebo stacionární pokosovou pilu?

  Pokosové pily jsou často brány za stroje, které mají v dílně své pevné místo. Jejich konstrukce sice umožňuje přenášení, ale často vysoká hmotnost (i přes 50 kg) napovídá, že s nimi do terénu jen tak někdo nevyrazí. To je ale omyl. Existují i jednoduché lehčí modely, které snadno přenesete všude tam, kde potřebujete udělat přesný a rychlý řez.

  Cena – co pokosová pila stojí?

  Pokosová pila nemusí vždy stát desítky tisíc. A je jasné, že domácí kutil, který potřebuje přířez parket, lišt nebo trámků, by si ani takovou částku pravděpodobně zaplatit dovolit nemohl. Ale to není případ jednoduchých pokosových pil pro drobné kutily. Patříte k nim? Pak vězte, že za malou pokosovovou pilu zaplatíte méně než 2 000 Kč!

  Video: Einhell TH-SM 2131

   

  Co s pokosovou pilou budete řezat?

  Opět platí, že s levnějšími modely si můžete troufnout na plasty, lamino i na všechny druhý měkkého i tvrdšího dřeva. Pila ta zvládne přesný řez parket, plovoucích podlah, fošen i hranolků. Silnější (a dražší modely řežou nejen hliník, ale dokonce i nerez a ocel).

  Při práci s pokosovou pilou dbejte na bezpečnost

  Že při práci s roztočenými ostrými kotouči musíte dbát na bezpečnost, nemusíme zdůrazňovat. Standardem by měl být kryt kotouče, u dražších modelů je výkyvný a otvírá se až před kontaktem s materiálem, do té doby místo řezu kryje. Každopádně i nižší modely by měly mít základní ochranu, která při základním dodržení bezpečnostních předpisu činí práci bezproblémovou. Řeč už byla o mobilních zařízeních. U nich se ptejte po transportní pojistce.

  Nezapomeňte na úklid

  Každý správný pracovník ví, že musí dbát na to, aby měl pracoviště uklizené. A nemusí jít jen o neuklizené nářadí, které překáží. Práce s pokosovou pilou produkuje velké množství prachu a pilin.

  Úklid usnadní odsavače pilin

  Úklid je potřeba. Neztrácejte ale zbytečně čas a nechte za sebe pracovat výkonné stroje. Všichni víme, že dílna a práce v ní rovná se spousta prachu nebo dřevěných či plastových pilin. S úklidem vám pomůžou výkonné odsavače pilin, které mají objemné vaky na prach a piliny.

  Prach a piliny jsou nejen zdrojem zdravotních komplikací, ale jsou také spojené s rizikem uklouznutí. Rizikem je i usazování prachu na přístrojích a zanášení kloubových ložisek, hřídelí a dalších pohyblivých částí. Vybrané modely pokosových pil proto mají přípojku na odsávání nebo na sběrný pytlík.  

  Pokosová pila a bezpečnost práce

  Při dodržení základních předpokladů bezpečné práce jako je ochrana před zásahem elektrického proudu, nošení ochranných brýlí, protiskluzové obuv a vhodného pracovního oděvu nebo eliminace možnosti výbuchu koncentrovaného prachu, je práce s pokosovou pilou naprosto bezpečná.

  Kapovací a pokosová pila GKS 190

  Že při práci s roztočenými ostrými kotouči musíte dbát na bezpečnost, nemusíme zdůrazňovat. Standardem by měl být kryt kotouče, u dražších modelů pokosové pily je výkyvný a otvírá se až před kontaktem s materiálem, do té doby místo řezu kryje. Každopádně i nižší modely by měly mít základní ochranu, která při základním dodržení bezpečnostních předpisu činí práci bezproblémovou. Řeč už byla o mobilních zařízeních. U nich se ptejte po transportní pojistce.

  Rychlý kontakt

  Prostřednictvím následujícího formuláře nám můžete zaslat jakýkoliv dotaz či připomínku.
  Odeslaný text bude doručen na adresu info@svartop.cz.