• best prices

Začalo jaro: jak vybrat sekačku na trávu

Češi milují upravené trávníky. A je jedno, zda jde o malé plochy kolem domku v satelitním sídlišti nebo velkou zahradu na chalupě. Když je trávník krásně rovně posečený, chůzi či lenošení na něm se máloco vyrovná. Jak takového trávníku dosáhnete?

Hned na začátku musíme říct, že kvalitní trávník je doslova celá věda. Nezáleží jen na kategorii trávníku, který vyberete, na kvalitě povrchu, ale samozřejmě také jak o něj pečujete a jak ho upravujete sekáním.

Sekačku volte podle úpravy trávníku

Někdo se stará o krátký a úzký pruh na předzahrádce, jiný z vás musí posekat stovky metrů čtverečních plochy v sadu ve svahu. Příklady jsme nezvolili náhodou – takto rozdílné mohou být vaše potřeby. A přesně tak široká je i nabídka na sekačky na trávu. Čím tedy začít? Tím nejdůležitějším – trávou.

Pokud chcete trávník hustý jako koberec, tak předpoklad, že potřebujete vysadit nejen speciální druh a mít kvalitní půdu, zmiňujeme jen tak bokem. K tomu ale potřebujete dostatek času a chuti se o trávník starat. Hustý, zdravý a krásně zelený pažit proto musíte stříhat jedno za 14 dní nebo klidně i dvakrát do týdne. Na takovou pravidelnou a častou údržbu trávníku je ideální vřetenová sekačka.

Vřetenová sekačka krásně seče. Pozor ale na seřizování

Vřetenová sekačka je ideální na krátce střižený trávník, tedy na ten, o který pečujete pravidelně. Stébla přesně ustřihne pomocí dvou břitů. Takový střih je ostrý, proto tráva na konečcích nežloutne a dochází k jejímu obnovování už po 24 hodinách do dvou dnů.  Výhodou je, že můžete sečením dělat na trávníku pruhy.

Vřetenová sekačka na trávu skvěle seče, ale vyžaduje seřizování – pokud se břity nedotýkají, není řez přesný. Konec stébla v horším případě pomačkáte, v lepším jen všelijak potrháte. Čím víc má sekačka ve vřetenu nožů, tím musí být trávník nižší (častěji sekaný). Jinak se stébla mezi břity nedostanou a trávník tak jen poválcujete.

Přesně seřízená sekačka má ale další výhodu: na práci na malém pozemku vám postačí model na ruční pohon. Nestojí mnoho, seče krásně, nedělá hluk a pravidelná fyzická práce, která není zas až tak namáhavá, vám navíc bude svědčit.

Zatímco vřetenová sekačka se hodí na rovné volné plochy, rohy pozemku, svahy, místa mezi stromy nebo těsně kolem plotu či domu samozřejmě nezvládne.

Vyžínače a strunové sekačky – práce s nimi je náročnější

Strunová sekačka nebo vyžínač se totiž drží v ruce, popřípadě ji máte zavěšenou přes popruh na rameno. Sekačka s elektrickým pohonem je lehčí než benzínová. I tak nesmíte zapomenout, že zejména v horkých dnech je sekání vysilující záležitost. Chybět při práci také nesmí chybět pevná obuv nebo i dlouhé kalhoty, zrak ochrání pracovní brýle.

Strunová sekačka se tedy hodí jen na menší, špatně přístupné plochy a dokončovací práce. Na velké trsekačávníky se hodí rotační sekačky, které si představíme příště.

Rychlý kontakt

Prostřednictvím následujícího formuláře nám můžete zaslat jakýkoliv dotaz či připomínku.
Odeslaný text bude doručen na adresu info@svartop.cz.